Zadzwoń: +48 791 791 991

Cło z Chin – Ile wynosi cło na towary z Chin?

Cło na towary z Chin – Sprawdź ile kosztuje cło na produkty z Chin!

Cło na towary z Chin to opłata, którą należy uwzględnić szacując koszt importu towarów do Polski. Dotyczy to zarówno małych zakupów dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i dużych transakcji zakupowych klientów biznesowych. W tym artykule wyjaśniamy jakie jest cło na towar z Chin oraz jak obliczyć cło z Chin .

Spis treści:

  1. Ile wynosi cło za zakupy z Chin?
  2. Jak obliczyć cło z Chin?
  3. Jakie cło obowiązuje na elektronikę z Chin?
  4. Od jakiej kwoty obowiązuje cło na towary z Chin?
  5. Cło z Chin – kiedy nie musimy płacić?

Czy trzeba płacić cło za zakupy w Chinach?

Cło na produkty z Chin obowiązuje nas każdorazowo. W polskim społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że mała ilości towaru jest zwolniona dodatkowych opłat celno – skarbowych.

Faktem jest, że podobnie jak VAT, cło za towary z Chin to opłata obowiązkowa, którą Polska nakłada na importowane towary.

Każdy, kto importuje do Polski podlega obowiązkowi jej uiszczenia.

UWAGA: Nawet drobne zakupy detaliczne dokonywane na portalach internetowych niedostępnych w Polsce takich jak taobao.com, 1688.com, jd.com, tmall.com to, w świetle prawa, import!

Dlaczego tak jest? Przepisy mówią wyraźnie, że jako importowanie z Chin rozumiemy każdy zakup dowolnego towaru w Chinach i dostarczenie go na teren Polski.

Punkt 7 Art. 2 ustawy o VAT definiuje, że:
7) Import towarów – rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej;
Dotyczy to oczywiście importu na dużą skalę dokonywanego przez firmy, a także niewielkich zakupów detalicznych dokonywanych przez klienta indywidualnego. W obu przypadkach zasady przewozu dóbr są dokładnie takie same.

Opłacenie cła sprawia, że towar staje się dopuszczony do obrotu na naszym rynku.
Jeśli zastanawiasz się czy trzeba płacić cło za zakupy z Chin odpowiedź jest jedna: TAK.

Ile wynosi cło za zakupy z Chin?

,,Ile kosztuje cło z Chin?’’ to częste pytanie zadawane przez naszych klientów, którzy nigdy wcześniej nie musieli dokonywać takich opłat celno – skarbowych.

Opłata celna za import z Chin nie jest wartością stałą. Cło ma zmienne stawki w zależności od rodzaju towaru.
Stawki na cło z Chin plasują się między 0%, a maksymalne – prawie 50% ceny towaru.

Różne stawki obowiązują inne typy produktów. Dla przykładu:

  1. Cło na zabawki z Chin – wynosi od 0% do 4,7% (w zależności od rodzaju)\
  2. Cło na ubrania z Chin – wynosi od 0% do 12% (w zależności od rodzaju)
  3. Cło na zegarki z Chin – wynosi od 2,7% do 4,7% (w zależności od rodzaju)
  4. Cło na telefony komórkowe z Chin – wynosi 0%
  5. Cło na bawełniane męskie koszule z Chin – wynosi 12%.

Jeśli martwisz się, że cło za import z Chin do Polski znacznie podwyższy koszta zakupu to mamy dla Ciebie dobrą informację – zdecydowana większość towarów, które są najchętniej sprowadzane do Polski ma stawki w dolnej granicy – od zera do kilku procent.

Cło na towary z Chin – aktualne stawki na 2020

Poniżej przedstawiamy aktualne stawki cła na różne rodzaje towarów. Tabela została sporządzona na podstawie danych z 02.03.2020.

ile wynosi clo z chin

Jak obliczyć cło z Chin?

Aby poznać stawkę cła należy skorzystać z programu ISZTAR. Jest to rządowa przeglądarka taryfowa dostępna pod adresem https://isztar.mf.gov.pl/. Innym sposobem na sprawdzenie stawek opłat celnych za zakupy z Chin jest skorzystanie z kalkulatora na stronie Unii Celnej UE (ec.europa.eu).

Poniżej pokażemy jak skorzystać z ISZTAR. W programie wpisujemy kod nomenklatury towaru lub wybieramy go z listy przeglądając drzewo nomenklatury.

To najtrudniejszy etap, ponieważ kodów kategorii towaru jest wiele. Głównych sekcji jest 21, a te z kolei dzielą się na działy i jeszcze drobniejsze poddziały. Trzeba dokładnie sprawdzić kody importowe, aby poprawnie wyliczyć cło z Chin .

Jako przykład wybraliśmy podkategorię ,,ZEGARY I ZEGARKI ORAZ ICH CZĘŚCI’’ i nomenklaturę 9102 oznaczająca zegarki naręczne, zegarki kieszonkowe oraz pozostałe zegarki, włącznie ze stoperami. Obliczymy za chwilę jakie jest cło na zegarek z Chin .

Po wejściu w Przeglądarkę Taryfową, a potem “Przeglądanie Taryfy” wystarczy wybrać “CN – Chiny”, kliknąć “Wyświetl środki” i wybrać odpowiednią kategorię. “Środki taryfowe” to wartość % cła, a “Podatki” to % wartość VATu, którą wskaże nam system.
Mając te dane liczbowe możemy skorzystać z kalkulatora, który dokładnie wyliczy nam cło i VAT z Chin .

Jakie cło obowiązuje na elektronikę z Chin?

Wysokość cła na elektronikę z Chin możemy także sprawdzić w systemie ISZTAR. Oficjalnie podane tam dane wskazują, że na dzień 29 lutego 2020 cło na elektronikę z Chin wynosi 0%.

Tym samym elektronika z Chin staje się jednym z najbardziej pożądanych produktów importowych.

Cło z Chin – kiedy nie musimy płacić?

Zwolnione z cła są towary o niewielkiej wartości. Podstawą prawną są przepisy art. 23 i 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., które regulują wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. U. UE seria L Nr 324, s. 23).
Przepisy te jasno mówią, że zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.

„Towary o niewielkiej wartości” oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.
Zasada ta nie obowiązuje wyrobów takich jak:
a) wyroby alkoholowe;
b) perfumy i wody toaletowe;
c) tytoń i wyroby tytoniowe.

W zdecydowanej większości przypadków, nasza przesyłka będzie zwolniona z cła, jeżeli jej wartość nie przekroczy 150 EURO.
Import z Chin bez cła jest także możliwy jeśli zamawiamy próbki, które są całkowicie zwolnione z opłaty celnej. Ulga ta nie obejmuje tylko próbek alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz perfum.

Cło 0% za telefon z Chin

Bardzo dobrą wiadomością jest, że wiele rodzajów towarów, które można sprowadzać do PL objętych jest cłem 0%. Do tej grupy towarów zalicza się np. większość elektroniki. Dla pewności, każdorazowo przed zakupem warto jest sprawdzić to w kalkulatorze Isztar.

Od jakiej kwoty obowiązuje cło na towary z Chin?

Wiedząc, że nasza przesyłka jest zwolniona z cła, jeżeli jej wartość nie przekroczy 150 EURO, możemy być pewni, że każdy import powyżej 150 EURO będzie wymagał opłacenia cła.

Na co uważać przy obliczaniu cła za import z Chin?

Jeśli importujesz z Chin musisz pamiętać, że jeśli na fakturze wystawionej przez producenta widnieje obca waluta (zazwyczaj USD), to w Polsce kwota transakcji każdorazowo zostanie przeliczona na PLN. Cło zapłacisz w złotówkach. Przeliczenie cła z Chin odbywa się według średniego kursu waluty obowiązującego w dniu wystawienia faktury.

Na czas odprawy miej przygotowane ważne dokumenty, które potwierdzą rzeczywistą wartość importowanego towaru. Takie papiery wystawia dostawca/producent z Chin.

Warto pamiętać, że do o niektórych towarów potrzebne są osobne dokumenty lub oznaczenia, które wskazane są w systemie celnym.

W zależności od różnych czynników rodzaj i ilość tych dokumentów będzie się różnić. Jeśli chcesz wiedzieć jakie dokumenty są potrzebne przy imporcie z Chin skontaktuj się z nami.

⟵ poprzedni wpis
made by mem!