Zadzwoń: +48 791 791 991

Jak Kupić Linie Produkcyjne z Chin?

linie produkcyjne z chin

Zakup maszyny dla hali produkcyjnej wiąże się w wieloma procedurami. Szczególnie, jeśli chodzi o urządzenie z Chin. Mimo, że taka transakcja nie należy do najłatwiejszych, wiąże się z nią wiele pozytywnych aspektów.

W tym artykule znajdziesz informację o tym, jak wygląda import maszyny z Chin i na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy.

Jak znaleźć dostawcę chińskich maszyn?

Branża maszynowa jest jedną z ważniejszych gałęzi chińskiego eksportu. Konkurencyjne ceny zachęcają m.in. polskich przedsiębiorców, aby zamawiać urządzenia produkcyjne i komponenty właśnie stamtąd.

Pierwszym krokiem do dokonania takiego zakupu jest znalezienie odpowiedniego producenta. Można to zrobić np. poprzez internetowe platformy B2B, np.:

Na tych portalach można znaleźć m.in. maszyny poligraficzne i do produkcji papieru, maszyny rolnicze, maszyny budowlane, formy wtryskowe do tworzyw, obrabiarki CNC do drewna czy metali. Dostępne są urządzenia produkcyjne, jak i części do nich, ale możliwe jest także zamówienie całych linii produkcyjnych – w zależności od kategorii.

Po wyszukaniu producenta warto przeanalizować jego wiarygodność, aby upewnić się, czy firma faktycznie dostarczy maszynę o wymaganych parametrach.

Jaki jest proces importu linii produkcyjnych z Chin?

Import maszyny z Chin to dosyć kosztowny proces. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować, aby zminimalizować ryzyko towarzyszące transakcji. Oto kilka kroków, które warto wykonać.

Weryfikacja firmy i audyt fabryki

Pierwszym etapem jest weryfikacja przedsiębiorcy. Obejmuje ona sprawdzenie, czy potencjalny kontrahent prowadzi faktycznie działalność zarejestrowaną w Chinach. Warto przeprowadzić także audyt fabryki, czyli kontrolę jakości, zgodności z wymaganymi normami i możliwości produkcyjnych dostawcy.

Podpisanie kontraktu handlowego

Umowa jest głównym dokumentem, który zabezpiecza interesy importerów. Decydując się na kupno maszyny z Chin, w kontrakcie warto zawrzeć zapisy mówiące m.in. o wymaganej jakości i ilości, terminie produkcji, zasadach gwarancji i reklamacji. Pozwoli Ci to zmniejszyć ryzyko związane z importem maszyn.

Kontrola jakości

Kontrolę jakości możesz przeprowadzić w fabryce w trakcie produkcji i po jej zakończeniu, ale przed drugą płatnością dla kontrahenta. Możesz skorzystać np. z usługi audytu, w czasie której audytor odwiedza chińską fabrykę. Dzięki temu możesz sprowadzić daną maszynę bez konieczności wyjazdu do Państwa Środka.

Inspekcja przy załadunku do kontenera

To dodatkowa kontrola dokonywana w portach załadunku. Obecność inspektora przy załadunku kontenerów, które pozwoli uniknąć kosztownej pomyłki. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o pułapkach Incoterms CIF, z którymi mogą spotkać się importerzy.

Wpływ dyrektywy maszynowej na zakup linii produkcyjnych z Chin

Import towarów do krajów Unii Europejskiej jest regulowany przez tzw. Dyrektywy Nowego Podejścia. Jedną z nich jest Dyrektywa Maszynowa, która zobowiązuje producenta do przeprowadzenie procedur oceny zgodności, udostępnienia instrukcji i dokumentacji technicznej oraz uzyskanie certyfikatów zgodności.

CE i tabliczka znamionowa

Zgodnie z dyrektywą maszynową, przed producentem i/lub importerem występuje szereg technicznych i formalnych obowiązków, w tym m. in. montaż tabliczki znamionowej wraz ze znakiem zgodności CE.

Dokument, który teoretycznie potwierdza zgodność maszyny z Dyrektywami Nowego Podejścia, powszechnie nazywany jest: “Certyfikat CE”. Na tabliczce znamionowej powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • dane producenta,
  • nazwa maszyny, rok produkcji i numer seryjny,
  • masa maszyny,
  • moc znamionowa,
  • oznakowanie CE.

Jaka jest stawka celna na linie produkcyjne i maszyny z Chin?

Import maszyn z Chin to atrakcyjne rozwiązanie ze względu na preferencyjne stawki celne. Dla wielu produktów z tej kategorii jest ona zerowa. Dla większości maszyn nie przekracza ona 5%.

Przykłady:

  • Maszyny drukarskie – stawka celna 1,7%,
  • Centra tokarskie – stawka celna 2,7%,
  • Piły tarczowe – stawka celna 1,7%,
  • Maszyny do zgniatania, kruszenia lub mielenia – stawka celna 0%,
  • Wózki widłowe samobieżne, napędzane silnikiem elektrycznym – stawka celna 4,5%

Biorąc pod uwagę niskie cło oraz konkurencyjne ceny, wiele firm decyduje się na import maszyn z Chin.

Wszystkie obowiązujące stawki celne można sprawdzić w systemie ISZTAR. Warto robić to  regularnie, ponieważ tabela jest ciągle powiększana i aktualizowana.

Czy warto importować maszyny produkcyjne z Chin?

Wielu przedsiębiorców z Polski decyduje się na zakup maszyn z Chin. Koszty produkcji są niższe, chińskie produkty to często innowacyjne rozwiązania, które nie odbiegają jakością od tych europejskich.

Import można przeprowadzić na własną rękę, ale naszym zdaniem warto rozważyć skorzystanie z usług pośredników. Dzięki temu nie musisz się martwić takimi kwestiami jak organizacja transportu czy procedura odprawy celnej.Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Jako ChinaGo weryfikujemy firmy chińskie, przeprowadzamy audyty oraz pomagamy na etapie kontraktowania i realizacji dostawy pod wskazany adres.

kolejny wpis ⟶
made by mem!