Zadzwoń: +48 791 791 991

Import maszyn z Chin do Polski

Kupno i import maszyny z Chin. Zobacz jak wygląda cały proces

Jak powszechnie wiadomo Chiny posiadają największą i najszybciej rozwijającą się gospodarkę na świecie. Wysoko rozwinięty przemysł i produkcja powodują, że śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż nie ma kraju, który nie importował by różnych dóbr właśnie z Chin. Niektórzy żartobliwie mówią też, że nie ma również na świecie takiego produktu, którego chińskie fabryki nie byłyby w stanie wyprodukować. Nie dziwi więc fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się również import maszyn z Chin. Skąd bowiem sprowadzać maszyny jak nie z kraju, w którym możliwe jest wyprodukowanie każdego rodzaju sprzętu?

Import maszyn i części z Chin. Dlaczego warto?

Dlaczego import maszyn z Chin staje się tak popularny i dlaczego coraz więcej firm decyduje się podjąć takie przedsięwzięcie? Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć import maszyn z Chin. Jednym z nich jest oczywiście niska cena. Maszyny z Chin są często dużo tańsze niż maszyny kupione np. na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowym atutem wpływającym na niską cenę maszyn importowanych z Chin są preferencyjne stawki celne.

Warto tu również zaznaczyć, że nawet przy niskich cenach nie można nic zarzucić jakości importowanych maszyn. Wiadomo, że od każdej zasady zdarzają się wyjątki, dlatego warto również sprawdzić daną maszynę przed jej kupnem i wysłaniem do Polski.

Kupno maszyny z Chin i sprowadzenie jej do kraju może zwiększyć przewagę konkurencyjną, niejednokrotnie maszyny czy też całe parki maszyn z Chin to innowacyjne rozwiązania, które zapewniają przewagę technologiczną, niższe koszty czy krótszy czas pracy i/lub produkcji.

Mówiąc kolokwialnie ‘chiński rynek pęka w szwach’ od produktów o różnym przeznaczeniu. Podobnie jest z maszynami, każdy zainteresowany zakupem maszyny z Chin jest w stanie znaleźć dogodne dla niego rozwiązanie. Co istotne chińskie firmy są otwarte na importerów i również widzą potencjał w eksporcie maszyn, dlatego też są w stanie dostosować daną maszynę zgodnie z wytycznymi i potrzebami zamawiającego.

Jakie maszyny najczęściej importuje się z Chin do Polski?

  • maszyny budowlane,
  • maszyny rolnicze,
  • maszyny i obrabiarki CNC do drewna, papieru, wyrobów z tworzyw,
  • maszyny stolarskie,
  • maszyny drukarskie i maszyny poligraficzne,
  • pojazdy.


Cło na maszyny z Chin. Jakie są stawki?

W porównaniu z innymi produktami importowanymi z Chin trzeba przyznać, że stawki celne na maszyny są stawkami preferencyjnymi. Bardzo często cło na maszyny importowane z Chin wynosi 0%, często 2,7%. Maksymalną stawką jest 4,5%, taka stawka dotyczy np. samobieżnych wózków elektrycznych, czyli np. wózków widłowych.

Pomimo, że opłaty celne na maszyny importowane z Chin nie są wysokie, należy oczywiście pamiętać, że każdorazowo trzeba sprawdzić jaka stawka celna obowiązuje na interesującą nas maszynę. Informacje takie można zweryfikować za pomocą systemu ISZTAR lub TARIC. System ten dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej.

Szerzej o zagadnieniu cła przy imporcie z Chin można przeczytać na naszym blogu we wpisie dedykowanym temu zagadnieniu: https://chinago.pl/clo-z-chin-ile-wynosi-clo-na-towary-z-chin/

Dokumentacja CE na maszyny z Chin. Jak ją uzyskać?

W imporcie z Chin, poza analizą możliwości współpracy z dostawcą, drugim najważniejszym elementem jest sprawdzenie jaką dokumentację posiada dostawca i czy jest ona wystarczająca by dokonać importu.

Każda maszyna importowana z Chin powinna być oznakowana znakiem CE. Aby można było umieścić oznakowanie CE na maszynie, niezbędne jest posiadanie przez producenta odpowiedniej dokumentacji. W zależności od parametrów maszyny, jej funkcjonalności i przeznaczenia, dokumentacja musi być w pełni zgodna przynajmniej z unijną dyrektywą maszynową, która opisuje procedury zgodności, jakie musi przejść producent oraz zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Jeżeli producent do tej pory produkował maszyny jedynie na rynki nieunijne, np. chiński, amerykański lub inny, gdzie nie mają zastosowania dyrektywy Unii Europejskiej niezbędnym jest, aby przeszedł on proces certyfikacji danej maszyny lub serii maszyn.

Najprostszym sposobem na spełnienie wymagań, jest zastosowanie norm zharmonizowanych, które dokładnie określają wytyczne przy projektowaniu i budowaniu maszyn.

Producent, na podstawie rodzaju maszyny, jej funkcjonalności i specyfikacji dobiera odpowiedni moduł i rozpoczyna proces uzyskania niezbędnej certyfikacji i zebrania dokumentacji. Zwieńczeniem procesu certyfikacji i potwierdzenia faktu wzięcia pełnej odpowiedzialności jest wystawienie deklaracji zgodności zgodnej z dyrektywami, pod które podlega maszyna oraz naniesienie oznakowania CE. Należy jednak pamiętać, że niektóre maszyny podlegają dodatkowym wymaganiom i nie należy o nich zapominać (np. gdy maszyna wyposażona jest w kilka uruchamiających elementów sterowniczych).

ChinaGo posiada w swojej ofercie usługę certyfikacji maszyn (w przypadku zainteresowania, prosimy o bezpośredni kontakt z naszą firmą).

Procedura importu maszyn z Chin

Import maszyn z Chin do Polski procesowo nie różni się znacząco od importu z Chin innych dóbr i towarów jak np. ceramika, długopisy czy ubrania. Proces importu maszyny z Chin, jak większość projektów importowych należy zacząć od znalezienia i wytypowania dostawcy (producenta) maszyny. Należy sprawdzić wiarygodność wybranego chińskiego kontrahenta.

Na tym etapie dobrze jest zweryfikować dokumenty firmy. Jest to o tyle istotne, że jeśli dokumenty wzbudzą wątpliwość lub okaże się, że istnieją braki w dokumentacji, konieczne może być szukanie nowego dostawcy lub uzyskanie odpowiedniej certyfikacji na maszynę. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usługi Analiza SMART: https://chinago.pl/produkt/analiza-smart/ by już na początkowym etapie wyeliminować niepotrzebne straty czasu i pieniędzy na rozmowy z chińską firmą, od której import nie będzie możliwy.

Po wytypowaniu dostawcy przechodzimy do ustalenia parametrów technicznych, negocjacji warunków handlowych, sposobu i terminu płatności oraz sposobu transportu i jego kosztów. Na tym etapie warto również rozważyć opcję audytu w chińskiej fabryce. ChinaGo w swojej ofercie ma dostępną taką opcję w usłudze Analiza PRO: https://chinago.pl/produkt/analiza-pro/. Więcej informacji na temat zasadności audytu znajduje się w dalszej części artykułu dotyczącej sprawdzania jakości maszyn.

Jeśli wszystkie szczegóły zostały ustalone i audyt nie wykazał żadnych nieprawidłowości, chińska fabryka przystępuje do realizacji zamówienia, a importer przystępuje do kompletacji dokumentów od dostawcy. Następnie maszyna jest zabezpieczana i pakowana do transportu. Kolejnym krokiem podjęcie zapakowanej maszyny i jej transport do portu lub stacji kolejowej w Chinach. Maszyna przechodzi odprawę celną w Chinach, po której realizowany jest jej transport do Polski. Aby zaoszczędzić czas, sugerujemy rozpocząć odprawę celną maszyny już w trakcie transportu jej do Polski. Po pomyślnym przejściu odprawy celnej oraz opłaceniu należności skarbowych maszyna trafia pod adres wskazany przez zamawiającego.

Przedstawiona powyżej procedura importu maszyn z Chin to opis skrócony na potrzeby artykułu. Należy pamiętać, że bardzo często ustalanie szczegółów maszyny i samego zamówienia to długotrwały proces, niejednokrotnie wymagający dużo czasu, pracy i zaangażowania wielu stron (dostawca w Chinach, importer, spedytor, klient i urząd lub agencja celna). Wiele zależy tutaj od dobrze wytypowanego producenta, stopnia skomplikowania parametrów maszyny oraz wymaganych dokumentów i certyfikatów.

Sprawdzenie jakości maszyn importowanych z Chin

Wiele firm zastanawia się czy importować maszyny z Chin. Jednak nie decyduje się podjąć decyzji o zakupie maszyny z Chin w obawie przed niską jakością produktu. Powszechnie utarła się opinia, że chińskie produkty reprezentują niską jakość. Nie jest to zasadą, a dodatkowo przy każdym imporcie, nie tylko dotyczącym maszyn, można zadbać o to by zamówiony towar spełniał wymagania jakościowe. Jednym ze sposobów na rozwianie takich wątpliwości jest audyt w firmie, która produkuje dla nas maszynę. Aktualnie kwestia podróży do Chin nie jest sprawą prostą, jednak i na takie problemy można znaleźć rozwiązanie. ChinaGo może na zlecenie wykonać audyt wybranej fabryki. Zakres audytu i wizyty w fabryce jest zawsze szczegółowo ustalany, a efektem audytu jest raport oraz dokumentacja, również graficzna.

Często można spotkać się z praktyką, że producent oferuje, że sprawdzi towar, przesyła zdjęcia oraz nagrania z uruchomienia, jednak zalecamy by w takich sytuacjach być bardzo ostrożnym, ponieważ może się zdarzyć, że dokumentacja przedstawiona przez producenta dotyczy innej maszyny, bądź innego modelu, a nie dokładnie tej jednostki, która zostanie wysłana do zamawiającego. Dlatego też rekomendujemy zlecanie audytu firmom zewnętrznym, niezależnym od producenta. W trakcie audytu i późniejszej analizy raportu, zdjęć czy filmów, importer może nie tylko zweryfikować jakość, ale również dostrzec rzeczy/elementy wymagające poprawienia. Jest to doskonały moment na poinformowanie o tym producenta, ponieważ poprawki zostaną naniesione przed spakowaniem maszyny do transportu. Dodatkowo po otrzymaniu potwierdzenia, że uwagi importera zostały naniesione na maszynę, można równie zlecić kolejną kontrolę.

Dodatkowo istnieje również możliwość zamówienia nadzoru nad załadunkiem importowanej maszyny do kontenera. Wtedy importer ma dużą pewność, że otrzyma dokładnie to co zamówił.

Jak wygląda transport maszyn i urządzeń z Chin?

Maszyny z chin transportuje się w kontenerach, drogą morską lub lądową. Kontenery mogą mieć różne wielkości: 20″, 40″ i 40″HQ/HC. W ostatnim czasie na popularności zyskał transport kolejowy. Wynika to z faktu, że pomimo, że ten rodzaj transportu z Chin jest droższy niż transport morski, jest po prostu szybszy.

Czasami maszyna importowana z Chin jest niewielka lub można ją rozmontować na kilka części i spakować w skrzynie. Wtedy możliwa jest opcja transportu maszyny jako przesyłki drobnicowej. Należy jednak pamiętać, że skrzynie muszą być odpowiednio przystosowane do transportu. Należy również sprawdzić z jakiego materiału są one wykonane, ponieważ kwesta ta może mieć znaczenie przy odprawie celnej.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego importera?

Import maszyn z Chin ma swoje niewątpliwe zalety, ale ma również wady. Cała procedura może na pierwszy rzut oka nie wydawać się bardzo trudna i skomplikowana, jednak należy pamiętać, że niezależnie od tego co chcemy z Chin importować warto skorzystać ze wsparcia firm takich jak ChinaGo.pl, które mają z tym do czynienia na co dzień, ponieważ wtedy ryzyko popełnienia błędów spada do minimum.

Co daje skorzystanie z pomocy specjalisty? Przede wszystkim spokój o to, że zamówiona maszyna faktycznie do nas dotrze i że nikt nas nie oszukał. ChinaGo.pl czuwa również nad tym by maszyna importowana z Chin spełniała normy wymagane w Polsce. Jesteśmy również obecni na każdym etapie projektu importowego – od zasugerowania producenta, przez negocjacje, zamówienie, organizację transportu, aż do odprawy celnej i dostarczenie maszyny pod wskazany przez zamawiającego adres. W razie potrzeby chętnie pomożemy z odpowiednimi certyfikatami. Zadbamy o to by maszyna miała wszystkie dokumenty wymagane przy odprawie celnej. Zapewniamy również pomoc profesjonalnego tłumacza przy uruchomieniu maszyny jak również parku maszyn.

ChinaGo może być również importerem Państwa maszyny. Wtedy cała odpowiedzialność za dokumentację czy odprawę celną jest na głowie ChinaGo. Wówczas zamawiający otrzymuje swoją maszynę na wskazany adres wraz z polską fakturą VAT wystawioną przez ChinaGo.

Jeśli nadal macie Państwo wątpliwości czy importować maszyny z Chin lub jak w ogóle importować produkty z Chin zapraszamy do skorzystania ze specjalistycznej konsultacji: https://chinago.pl/konsultacje/ lub do ogólnego kontaktu https://chinago.pl/kontakt/.

made by mem!